Dobra praca to nie tylko taka, która jest godziwie wynagradzana. W parze z zarobkami powinna iść także satysfakcja z jej wykonywania, poczucie zadowolenia, możliwość rozwoju i nauki. Niestety niewiele osób może przyznać, że bardzo lubi swoją pracę. Stres, natłok obowiązków i niska pensja powodują frustrację pracowników i chęć zmiany pracodawcy.
Przeciętnie spędzamy w pracy pięć dni w tygodniu, osiem godzin dziennie. Często jednak o wiele więcej. Jeśli mamy poczucie, że jest to czas zmarnowany, warto rozważyć zmianę zajęcia. Przede wszystkim należy zastanowić się, jaki rodzaj pracy najbardziej nam odpowiada. Czy obecne obowiązki są zgodne z naszymi zainteresowaniami i wystarczy tylko zmienić firmę, czy konieczne jest całkowite przebranżowienie. Sprecyzowane oczekiwania będą bowiem podstawą przeglądania ofert pracy lub kursów doszkalających. Jeżeli mamy problem z określeniem własnych predyspozycji, warto skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, który z pewnością pomoże dostosować zawód do naszych chęci i możliwości.
Zmiana pracy? – zrób to ostrożnie!
Wydaje się, że rynek pracy znacznie się poprawił i ofert pracy jest bardzo dużo. Jeżeli szukasz pracy w Raciborzu, to z aktualnymi ogłoszeniami możesz zawsze zapoznać się w portalu „Aplikuj.pl”. Rzeczywistość pokazuje jednak, że nie tak łatwo znaleźć zatrudnienie. Wymagania pracodawców są coraz wyższe, więc poszukiwanie nowego angażu nierzadko wymaga czasu. Dlatego w trosce o stabilną sytuację finansową nie warto od razu rzucać dotychczasowej pracy. Proces poszukiwania nowej należy zaplanować. Przede wszystkim musimy zapoznać się z bieżącą sytuacją na rynku pracy. Rozpoznać zamieszczane oferty pracodawców, by sprawdzić, na jakie stanowiska i w jakich branżach poszukują kandydatów. Warto zdobyć informację o przedsiębiorstwach, profilu działania, warunkach pracy, dodatkowych bonusach dla pracowników. Dopiero bogatszym o taką wiedzę możemy rozpocząć proces zmiany pracy na lepszą.
Czym jest dobra praca?
Scharakteryzowanie idealnej pracy jest sprawą wysoce indywidualną. Dla kogoś może ona wiązać się z zasłużoną nagrodą finansową, na przykład w postaci podwyżki. Ktoś inny czuje potrzebę dowartościowania siebie i swojej pracy. Czujemy się docenieni, jeśli pracodawca dostrzega wpływ naszych działań na sukces działu czy firmy. Wiedza dotycząca naszych mocnych stron, umiejętności realizacji celów firmy i zaspokojenie własnych potrzeb zawodowych mają istotny wpływ na osiągnięcie sukcesu, osobistą satysfakcję, dobre samopoczucie, a to nierzadko przekłada się także na prywatną sferę naszego życia. Nierzadko można być przytłoczonym wymaganiami w ofercie pracy, jednak trzeba wiedzieć, że wiele z tych oczekiwań mało kto może spełnić. Pracodawcy także popełniają błędy w zamieszczaniu ofert. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: „Skuteczne ogłoszenie o pracę – jak zainteresować potencjalnego pracownika do złożenia CV?”.
Wykorzystaj swoje atuty
Szczęśliwie sytuacja na rynku pracy ulega poprawie. Ogłoszeń pracodawców przybywa i mimo powszechnie panującej opinii, o zdobycie angażu nie jest już tak trudno, jak jeszcze kilka lat temu. Także coraz mniej osób wyjeżdża z kraju za pracą – więcej o tym możesz przeczytać w polecanym artykule. Wraz z rozwojem technologii powstają nowe specjalistyczne stanowiska pracy. Wiele zawodów wraca do łask, na przykład stolarz czy murarz. Absolwenci mają możliwość odbycia stażu u pracodawcy, coraz częstszą praktyką jest organizowanie przez tych ostatnich bezpłatnych kursów doszkalających.
Należy pamiętać, że posiadanie doświadczenia zawodowego nie zawsze jest podstawowym wymogiem. Równie ważne co kwalifikacje są tak zwane kompetencje „miękkie”. Jeśli zatem jesteśmy komunikatywni, potrafimy pracować w zespole i zarządzać czasem, nic nie stoi na przeszkodzie w zdobyciu pracy, która spełni nasze wszelkie oczekiwania. Warto o tym pamiętać, ponieważ właśnie takie umiejętności mogą zdecydować o angażu. Jeśli pracodawca ma do wyboru dwóch kandydatów o podobnych kwalifikacjach, z pewnością wybierze tego, z którym łatwiej się porozumieć.
Czy warto ryzykować?
Zmiana pracy z pewnością jest stresująca. Jednak nie brakuje osób, które podjęły wyzwanie i mimo ryzyka zdecydowały się na taki krok. Jak przyznaje większość z nich, ryzyko się opłaciło i obecnie praca przynosi im mnóstwo satysfakcji i zadowolenia. Wymaga to odwagi, rozsądku i cierpliwości, ale z pewnością przyniesie sukces.