Rodzaje spółek

Czym jest spółka? Jakie rodzaje spółek w Polsce w ogóle mamy? To pytania, na które warto znać odpowiedzi, bo zawsze to lepiej wiedzieć więcej niż mniej. Kto wie, może taka wiedza komuś się przyda? Życie przecież non stop nas zaskakuje i nie wiemy, co nas jeszcze czeka. Zatem do rzeczy, żeby już niepotrzebnie nie przedłużać. Rozpocznijmy nasze rozważania od zdefiniowania pojęcia „spółka”. To nic innego jak rodzaj działalności gospodarczej osób fizycznych lub prawnych, który oparty jest na umowie albo statucie. Warto jeszcze w tym miejscu dodać, że mianem spółki określa się wiele różnych instytucji , które poza nazwą tak naprawdę nie mają ze sobą nic wspólnego.

A jakie rodzaje spółek w Polsce wyróżniamy? Jest ich naprawdę dużo, tym samym więc jest z czego wybierać, jeśli ktoś nosiłby się z zamiarem założenia spółki czy też wejścia w nią z kimś. Mamy więc: spółki prawa administracyjnego, spółki prawa cywilnego, spółki wodne, spółki osobowe, spółki prawa handlowego, a także spółka jawna, komandytowa, akcyjna, komandytowo-akcyjna, spółki kapitałowe, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki partnerskie, spółka europejska.

Wymieniliśmy w zasadzie większość typów spółek i teraz spróbujmy może w skrócie wyjaśnić, na czym polega istota przynajmniej tych najbardziej popularnych. Do takich niewątpliwie należy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Otóż, taka spółka to forma prawna przedsiębiorstwa, które tworzy jedna osoba lub więcej osób, których określa się wspólnikami i którzy biorą odpowiedzialność za zobowiązania przedsiębiorstwa w ograniczonym zakresie. Nawiasem mówiąc, ten rodzaj spółki jest chyba najbardziej popularny w Europie.

Również spółka komandytowa jest dość popularną formą działalności gospodarczej. Jej cechą jest to, że za zobowiązania spółki wobec wierzycieli co najmniej jeden wspólnik odpowiada w sposób nieograniczony, natomiast co najmniej jeden wspólnik – w sposób ograniczony. Owe osoby określa się odpowiednio komplementariusz i komandytariusz.

I jeszcze spółka jawna. Ta z kolei nie posiada osobowości prawnej, a posiadany majątek to wkłady wniesione do spółki oraz mienie nabyte przez spółkę w trakcie jej istnienia.

Jeśli by ktoś chciał zgłębić jeszcze bardziej wiedzę na temat tego, jakie rodzaje spółek w Polsce istnieją, niech już sam zajrzy do odpowiedniej literatury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here