Łódź jako miasto różnorodne

Łódź to jedno z największych miast w Polsce. Znajduje się na trzecim miejscu pod względem liczby ludności, która wynosi 677 286 mieszkańców. Jednocześnie, Łódź szczyci się sporą gęstością zaludnienia, która według danych z czerwca 2020 roku wyniosła 2337 osoby na km2. Powierzchnia stolicy województwa łódzkiego to 29 325 ha, co czyni ją czwartym najrozleglejszym miastem w kraju.

Jednak są też dane, które wskazują na ujemne saldo migracji oraz zmniejszający się przyrost naturalny w mieście. Od 1988 roku, kiedy Łódź osiągnęła historyczne maksimum mieszkańców (854003) następuje spadek ich liczby. W 2020 roku, trend ten został utrzymany.

Podział administracyjny Łodzi to 5 Delegatur Urzędu Miasta Łodzi. Są to Bałuty, Górna, Polesie, Śródmieście i Widzew. Ten ostatni jest najrozleglejszy, za to największą gęstość zaludnienia ma Śródmieście – 11307 osób na km2. W której z dzielnic najlepiej szukać miejsca zamieszkania? Nieruchomości na sprzedaż Łódź dobrze poszukiwać w zależności od upodobań na stronie https://kazo.pl/lodz_lodz.

Śródmieście to z pewnością jedna z najpopularniejszych dzielnic wśród poszukujących nieruchomości w Łodzi. Zaletą centralnej dzielnicy jest dobra komunikacja z innymi częściami miasta a także wiele usług oraz punktów gastronomicznych i rozrywkowych. Nie warto zapominać o terenach zielonych, rynkach oraz siedzibie Centrum Nauki i Techniki. Pasaż Róży, Galeria Wielkich Łodzian czy Pasaż Meyera to tylko niektóre z zabytków i atrakcji turystycznych jakimi może poszczycić się Śródmieście. Nie jest zaskoczeniem, że mieszkania są w tej dzielnicy bardzo atrakcyjne.

W zachodniej części miasta sytuuje się Polesie. Do końca II Wojny Światowej osiedla były tu otoczone lasami oraz wsiami. Stąd powstała nazwa dzisiejszej jednostki administracyjnej. Mimo intensywnej urbanizacji, dziś rejon Polesia jest najbardziej zadrzewionym i zielonym obszarem w mieście. Staje się przez to częstą destynacja szukających odpoczynku łodzian. Park na Zdrowiu, Park im. Poniatowskiego bądź Park im. Michała Klepacza są częstym miejscem wypoczynku całych rodzin, gdyż nie brak w nich miejsca rekreacji dla dzieci.

Z kolei Widzew to dawne zaplecze żywnościowe miasta. Mieściły się tu pola orne, które żywiły robotników rozrastających się dzielnic robotniczych. Od początków wieku XX byłe terytoria wiejskie zostawały włączane w obręb miasta. Dziś z uwagi na miejsca historyczne oraz sporo zieleni Widzew jest chętnie wybierany na miejsce zamieszkania stałego lub tymczasowego.

Pozostałe dzielnice to Górna i Bałuty, które także posiadają niemało zalet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here