Logistyka może wydawać się dość mglistym pojęciem, zwłaszcza dla osób, które nie mają z tą dziedziną zbyt wiele wspólnego. Czasem mylona jest ze spedycją lub transportem. Ten tekst przybliży podstawowe informacje, dzięki czemu temat ten nie będzie Ci już obcy!
Przeczytaj też: https://www.dolcan.pl/logistyka-co-to-jest-i-jak-ja-podzielic/
Czym jest logistyka?
Logistyką określane są różne procesy związane z planowaniem i zarządzaniem dostawami i przepływem towarów. Do zadań na tym stanowisku należy również pełnienie nadzoru nad stanem zapasów, planowanie zapotrzebowania i realizacja zamówień. Czasami mogą zajmować się także pakowaniem produktów lub obsługą reklamacji.
Rodzaje logistyki
Pierwszym podziałem jaki możemy wyróżnić jest ten ze względu na jej zasięg oddziaływania, np. na globalną (obejmującą cały świat), eurologistykę (działającą na terenie Europy), mikrologistykę (w ramach jednego przedsiębiorstwa) lub makrologistykę (logistykę gospodarki krajowej). Podziału można dokonać również uwzględniając obszary zainteresowań. W ten sposób wyróżnić można m.in. logistykę produkcji, dystrybucji, transportu lub odzysku.
Praca logistyka
Do najważniejszych obowiązków na tym stanowisku należy nadzór nad dostawami, zakup materiałów produkcyjnych, właściwe magazynowanie oraz wysyłka produktów do klientów. To od jego pracy może zależeć efektywność całego zakładu. Jest to bardzo odpowiedzialne stanowisko, więc pracodawcy najczęściej wymagają wysokich kwalifikacji.
Czy przekłada się to również na wysokie zarobki? Jest to oczywiście uzależnione od umiejętności i doświadczenia pracownika. Osoba początkująca może liczyć na pensję w granicach około 3-4 tysięcy złotych brutto. W przypadku starszych specjalistów kwoty te sięgają nawet do 7 tysięcy złotych.
Praca w tym zawodzie wymaga wysokich zdolności organizacyjnych, asertywności, a także pewnych cech przywódczych. Dobry pracownik na tym stanowisku powinien ciągle się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności. Rynek potrzebuje i z pewnością doceni specjalistów w tej dziedzinie, warto więc może wziąć ją pod uwagę planując swój rozwój zawodowy.
Zobacz też: http://www.edukacjainformacyjna.pl/czym-sa-metodyki-zarzadzania-projektami-jakie-sa-skuteczne/