Na rynkach kapitałowych zarabiać można na wiele sposobów – kupując akcje, obligacje czy spekulując na Foreksie. Bardzo popularne jest również granie na kontraktach terminowych CFD, pozwalających na zarabianie na wahaniach cen poszczególnych towarów i aktywów. Dzięki lewarowaniu można zarabiać nawet na niewielkich ruchach cen. Co warto wiedzieć o CFD i jak na nich zarabiać?
CFD – co to jest i jak działa?
CFD to skrót od „contract for difference”, czyli kontrakt na różnicę cenową, zawierany pomiędzy sprzedającym i kupującym, którzy zobowiązują się do rozliczenia różnicy pomiędzy kursem otwarcia i zamknięcia danego waloru. Są to instrumenty pochodne – zawierając kontrakt CFD, nie nabywasz w rzeczywistości instrumentu bazowego, dzięki czemu zachowujesz większą płynność (kontrakt można zakończyć w każdej chwili, niezależnie od sytuacji rynkowej i ilości kupujących) i możesz zarabiać tak na wzrostach, jak i na spadkach.
Kontrakty CFD są lewarowane – oznacza to, że dysponując nawet niewielką ilością środków, możesz rozpocząć kontrakt na 5, 20 czy nawet 33-krotność posiadanego kapitału. Pozwala to na zarabianie wielokrotnie więcej, niż kupując walory na „tradycyjnych” rynkach – przykładowo przy 3% ruchu cenowym osoba posiadająca kontrakt zawarty z 33-krotnym lewarem zyskuje 100%, czyli podwaja swój kapitał. Oczywiście oznacza to także większe ryzyko, bo w przypadku zajęcia złej pozycji bardzo szybko można stracić nawet całość wpłaconych środków.
Zarabianie na spadkach? Z CFD to możliwe!
Ponieważ zawarcie kontraktu terminowego jest w istocie zakładem, a nie nabyciem lub sprzedażą rzeczywistych walorów (surowców, akcji, kryptowalut, metali szlachetnych), to zarabiać możesz niezależnie od kierunku, w którym zmieniają się ceny. Wyczuwając więc spadki np. kursu ropy czy akcji określonego podmiotu można bez problemu zająć pozycję „krótką”, która przynosi zyski wraz ze spadkiem wyceny danego aktywa. Nie można jednak otworzyć równocześnie pozycji „długiej” (na wzrosty) i „krótkiej” (na spadki).
CFD – wehikuł do zarabiania pieniędzy?
CFD są jednymi z najczęściej wykorzystywanych instrumentów inwestycyjnych na świecie. Ich ogromna popularność wynika z bardzo dużej elastyczności w zakresie składanych zleceń (obstawianie spadków, jak i wzrostów), możliwości lewarowania, szerokiej gamy walorów, na których można spekulować w ten sposób i bardzo wysokiej płynności. Wiąże się to z pewnym ryzykiem (zwłaszcza granie na wysokim lewarze), ale pozwala na osiąganie bardzo wysokich zysków w stosunku do inwestowanego kapitału.