Obecnie coraz bardziej popularne staje się moda na zdrowy tryb życia. Ludzie coraz chętniej uprawiają sport oraz zastępują niezdrowe jedzenie, zdrowszymi zamiennikami. Wielu z nich mierzy się jednak z problemami dotyczącymi zaburzeń odżywiania lub nadwagą. W takim przypadku z pomocą śpieszy dietetyk. Dzisiaj, przyjrzymy się jednak kwestii zatrudnienia w takim zawodzie. Lepiej jest pracować na etacie czy warto rozważyć założenie własnej działalności? Sprawdźmy to!
Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/dietetyk-etat-czy-prywatny-gabinet/
Jakie specjalizacje może mieć dietetyk?
Na etapie studiów możemy wybrać swoją specjalizacje, w której będziemy pracować w przyszłości jako dietetyk. W wielu przypadkach rdzeń naukowe jest ten sam, lecz może wyodrębniać się w poszczególne odmiany, które nie są się od siebie różnią. Jeżeli chodzi o specjalizacje w tym zawodzie możemy wyodrębnić między innymi:
Dietetyka klinicznego – pracując w ten sposób współpracujemy z lekarzami lub prowadzimy samodzielne leczenie. Pracować będziemy najczęściej z osobami chorymi, które będą potrzebowały fachowej pomocy dotyczącej odżywiania. Dietetyk musi sprecyzować odpowiednią wybraną dietę, tak aby stan zdrowia pacjenta się polepszył.
Dietetyka sportowego – będzie zajmował się on osobami uprawiającymi sport amatorsko lub zawodowo. Wraz z podniesieniem sprawności organizmu zwiększa się nasze zapotrzebowanie na składniki. Jako dietetyk zajmujący się dieta dla osób aktywnych fizycznie, naszych zadań będzie należało opracowanie jadłospisu sportowcom zależności od ich kondycji oraz dyscypliny sportu, który uprawiają.
Psychodietetyk – zajmuje się on problemami żywieniowymi, które wynikają ze schorzeń natury psychicznej. Do tego należy zaliczyć choroby takie jak bulimia, anoreksja czy ściśle wiążąca się z tym psychiczna choroba o podłożeniu związanym z odżywianiem się. Psychodietetyka jest elementem zajmującym się związkami, ale również odpowiednio zbilansowaną dietę dla osób chorych. Taka osoba jest to też ogromne wsparcie duchowe.
Gdzie możemy znaleźć pracę jako dietetyk?
Będąc dietetykiem możemy pracować w szpitalu, przychodni czy poradni chorób metabolicznych. Zatrudnienie znajdziemy również w sklepach z suplementami oraz firmach cateringowych. Na miejsce pracy możemy liczyć też w sanatoriach, ośrodkach odnowy biologicznej, w firmach produkcyjnych zajmujących się żywnością i lekami. Dobry specjalista będzie mógł rozważyć też założeniem własnej poradni dietetycznej. Jest to bardzo duże wyzwanie, które wymaga od nas Wielkiego zaangażowania i wkładu pieniężnego na początek, w przypadku dobrego prowadzenia takiej poradni z pewnością się to zwróci.
Zobacz też: http://www.edukacjainformacyjna.pl/dietetyk-jak-nim-zostac/