Islandia – atrakcje turystyczne, które zobaczysz dzięki wyprawie z Logos Tour

0
2332

Islandia, przez wielu nazywana krainą lodu i ognia, jest jednym z najbardziej tajemniczych, a zarazem malowniczych zakątków Europy. Odizolowana od kontynentu, wulkaniczna wyspa niektórym może kojarzyć się jedynie z ubogą w roślinność, zimną pustynią, na której prędzej spotkamy owcę niż człowieka – nic bardziej mylnego! Islandia kryje w sobie niesamowity potencjał, zarówno na powierzchni, jak i głęboko pod ziemią. Brzmi zagadkowo? Jest to obszar niesamowicie aktywny wulkanicznie, posiada około 130 wulkanów, liczne gejzery i gorące źródła. W dużej mierze jest też pokryty lodowcami – połączenie tych dwóch przeciwnych żywiołów skutkuje niezwykle surowym, ale zjawiskowym krajobrazem. Nawet tak ciężkie warunki nie przeszkodziły rozwojowi ludzkich siedzib i kultury. Na wyspie odnajdziemy świadectwa wikingów, przybyłych ponad tysiąc lat temu, ślady wczesnego chrześcijaństwa oraz liczne muzea poświęcone islandzkiemu folklorowi.

Reykjavík – najbardziej wysunięta na północ stolica świata

Stolica Islandii jest prawdziwą mieszanką stylów – możemy odnaleźć tu występujące obok siebie budowle i ich pozostałości zarówno z początków osadnictwa na wyspie, jak i wytwory architektury współczesnej. Nad miastem góruje największy kościół Islandii – Hallgrimskirkja. Monumentalna świątynia przyciąga wzrok charakterystycznym stylem architektonicznym, przypominającym bazaltowe słupy. Ciekawym miejscem jest również jezioro Tjörnin usytuowane w centrum, na którym mieści się między innymi postmodernistyczny ratusz. Kontrastem dla nowoczesnych budowli jest na przykład najstarsza uliczka stolicy – Adalstaeti, przy której mieszą się pozostałości chaty z IX w. i wiele drobniejszych, archeologicznych znalezisk – artefaktów użytkowanych przez pierwszych osadników.

Park Narodowy Thingvellir – gejzery w parlamencie

Park Narodowy Thingvellir to miejsce, które pozwala dostrzec zarówno naziemny, jak i podziemny potencjał, jaki kryje południowo-zachodnia Islandia – atrakcje turystyczne, które zadowolą zarówno amatorów historii, jak i miłośników przyrody. To właśnie na jego terenie, w roku 930 zebrał się po raz pierwszy Althing – islandzki parlament, który jest uznawany za najstarszą tego typu instytucję funkcjonującą do dziś. Jest to również punkt, w którym stykają się dwie płyty tektoniczne, a więc miejsce obfitujące w gejzery i bardzo aktywne wulkanicznie. Cały obszar parku jest poprzecinany licznymi szczelinami, z których największa tworzy wąwóz Almannagjá.

Godafoss – wodospad bogów

Górzysto-wyżynna wyspa obfituje w wodospady, a jednym z najwspanialszych i największych jest Godafoss, czyli wodospad bogów. Oprócz swoich niewątpliwych walorów widokowych, miejsce to może poszczycić się również ogromnym znaczeniem dla dziejów chrześcijaństwa na Islandii. Jak mówią stare sagi – około roku 1000, pogański kapłan i wódz, którego zadaniem było rozstrzygnięcie konfliktu między wyznawcami dawnych bogów, a nowo przybyłymi chrześcijanami, podjął decyzję o chrystianizacji całej wyspy. Na znak zerwania z dawnymi wierzeniami, wrzucił posągi bogów do tego właśnie wodospadu. Na pamiątkę tego wydarzenia został on nazwany Godafoss.

Blue Lagoon – kąpiel na polu lawy

Punktem, który koniecznie musi odwiedzić każdy turysta, znużony wielodniowym zwiedzaniem jest geotermalne spa położone na na półwyspie Reykjanes. Mleczno-niebieskie wody gorącego jeziora, bogatego w minerały, mają niesamowite właściwości lecznicze – szczególnie pomagają na różnego rodzaju choroby skóry. Stała, wysoka temperatura panująca w zbiorniku pozwala na kąpiele nawet w zimie.

Lodowiec Langjökull – spacer lodowym korytarzem

Islandia jest w dużej mierze pokryta lodowcami. Największy z nich (również jeden z największych w Europie) to Vatnajökull, jednak pomimo swoich rozmiarów, to nie on jest najbardziej interesującym punktem programu. Drugi co do wielkości lodowiec na wyspie – Langjökull, od kilku lat kryje w sobie specjalnie wykuty dla turystów korytarz, prowadzący w głąb lodowej bryły. Podróż przez wnętrze lodowca może być lekcją geologicznych dziejów Islandii. Lodowe ściany posiadają w sobie rejestr erupcji w postaci warstw pyłu wulkanicznego, można również zaobserwować, kiedy warstwy śniegu rosły, a kiedy topniały. Jest to być może ostatnia chwila na odwiedzenie takich miejsc, ponieważ z racji globalnego ocieplenia, lodowce topnieją w zastraszającym tempie. Z wód topniejącego giganta powstało między innymi jezioro Jökulsárlón, zwane laguną lodowcową. Turyści chętnie wybierają się na rejs łodzią-amfibią między wystającymi ze zbiornika lodowymi formacjami.

Współgrające ze sobą przeciwne żywioły tworzą niesamowite krajobrazy i formacje, które stały się domem dla dzielnych wikingów. Doświadczenie tej magicznej krainy może być niezapomnianym przeżyciem zarówno dla osób, które interesują się historycznymi dziejami krajów nordyckich, łowców wrażeń, czy po prostu poszukujących alternatywy dla ciągłego leżenia na ciepłych plażach. Z pozoru ponura i surowa wyspa zapewnia atrakcje na wiele dni, a nawet tygodni zwiedzania. Warto wybrać się w podróż ze sprawdzonym przewodnikiem, dzięki któremu nie ominiemy najbardziej malowniczych, a ukrytych zakątków i który pokaże nam nie tylko najbardziej uczęszczane muzea, czy zabytki, ale też miejscową kuchnię (może wydawać się… niestandardowa), ciekawych ludzi i bogaty folklor Islandczyków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here