JAK ZAWRZEĆ UMOWĘ PRZEZ INTERNET

Rozwój technologiczny pozwala nam na zawieranie umów przez Internet. Umowę internetową zawieramy najczęściej wtedy, gdy robimy zakupy online. Innymi popularnymi formami zawierania umów przez Internet są również umowy abonenckie, ubezpieczeniowe czy umowy na dostarczenie gazu i energii. Takie rozwiązanie pozwala nam zaoszczędzić sporo czasu, ale należy pamiętać o tym, że wiąże się ono z niebezpieczeństwem, jak na przykład ograniczona możliwość zapoznania się z daną ofertą.

W związku z zagrożeniami z jakimi może spotkać się konsument podczas zawierania umowy na odległość powstała ustawa o ochronie praw konsumenta. Ustawa ta reguluje przepisy w zakresie obowiązków przedsiębiorcy, dzięki czemu zawarcie umowy przez Internet jest dużo bardziej bezpieczne. Dużym komfortem dla konsumenta decydującego się na taką transakcję jest prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni bez podawania przyczyny oraz bez ponoszenia kosztów. Wygoda i przepisy umożliwiające bezpiecznie podpisywanie umów przez Internet przyszłościowo mogą wpłynąć na ograniczenie podpisywania tradycyjnych papierowych umów.

Zawarcie umowy internetowej nie jest skomplikowanym procesem i często przebiega w szybkim tempie. Ze względu na to, że w Polsce mamy dwa odrębne źródła regulujące akceptację i zawieranie umów internetowych, ich forma może przebiegać w różnych postaciach. Według przepisów uregulowanych w Kodeksie cywilnym umowa jest akceptowana, jeśli wyrażamy oświadczenie woli. W rzeczywistości oznacza to, że wystarczy napisać w formie pisemnej „akceptuję warunki umowy”. Może się to odbyć w trzech formach: dokumentowej, elektronicznej lub pisemnej. Przepisy eIDAS stanowią jednak, że na umowie należy umieścić podpis elektroniczny, zaawansowany podpis elektroniczny lub kwalifikowany podpis elektroniczny, będący potwierdzeniem akceptacji warunków zawieranej umowy. Niekwalifikowany podpis elektroniczny to nic innego jak podpisanie się z imienia i nazwiska na dokumencie. W praktyce oznacza to, że wiele osób używa go na co dzień podczas korespondencji e-mailowej, nawet nie zadając sobie z tego sprawy. Niestety taki podpis bardzo łatwo podważyć. Podpisując w ten sposób umowy Internetowe warto skorzystać z wyspecjalizowanych firm, które potwierdzą autentyczność tego podpisu. Ze względu na fakt, że podpis kwalifikowany podporządkowany jest wyłącznie osobie składającej podpis, ma on tak samo duże znaczenie jak podpis składany w formie odręcznej. Jest dużo bardziej bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Gwarancję zawierania bezpiecznych umów internetowych dają nam również wyspecjalizowane firmy. Pomogą Ci one tworzyć treści umowy, potwierdzić ich zawarcie, zweryfikować kontrahenta, a nawet wynegocjować dla Ciebie lepsze warunki umowy. O cały proces zawarcia Twojej umowy przez Internet może zadbać umownik.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here