Kiedy warto zdecydować się na wykupienie AC

Dodatkowe formy ubezpieczenia to bardzo ciekawa propozycja dla kierowców. Często podczas zakupu OC mogą oni skorzystać z ofert specjalnych, gwarantujących na przykład polisę AC w niezwykle korzystnej cenie.

Czym jest autocasco?

Zaraz obok OC jest to jedna z popularniejszych form ubezpieczenia auta. Zakup AC jest w pełni dobrowolny i zależy od posiadacza pojazdu. Jego ceny mogą się wahać, w zależności od zakresu polisy. Niektóre z nich są bardzo rozbudowane, inne zapewniają podstawową ochronę. Więcej na temat różnych opcji można przeczytać na stronie ubezpiecz-pojazd.pl. Wiele osób uważa, że nie może wykupić AC, jeśli posiada stare auto. Nie jest to do końca prawda. Niektóre firmy faktycznie wprowadzają takie ograniczenia, jednak na rynku można znaleźć i takie, które pozwalają ubezpieczyć nawet czternastoletnie pojazdy. Co więcej, pakiet AC można wykupić jedynie częściowo i zabezpieczyć samochód na przykład przed działaniem czynników atmosferycznych. 

Kiedy AC będzie pomocne?

Lista takich sytuacji jest naprawdę długa. Zaczynając od kradzieży, poprzez samodzielne uszkodzenie auta, aż po zderzenie ze zwierzęciem.

Kierowca, który doprowadzi do zdarzenia drogowego, nie może liczyć na pomoc z OC. Przysługuje mu jednak wypłata świadczenia z autocasco. Pomoc ta będzie nieoceniona, szczególnie gdy naprawa okaże się być dość droga. Polisa AC będzie przydatna także wtedy, gdy sprawca szkody nie jest znany. Może to mieć miejsce na przykład na parkingu. Wystarczy na chwilę odejść od auta, a po powrocie zauważyć porysowany bok lub zniszczone lusterko. W takiej sytuacji często trudno jest dotrzeć do sprawcy, a co za tym idzie, nie będzie możliwości skorzystania z jego ubezpieczenia. Zamiast tego wystarczy złożyć wniosek o wypłatę polisy autocasco.

Od czego zależy cena AC?

Tych czynników jest dość dużo. Jednym z nich jest tak zwany wkład własny. W umowach bardzo często zawarta jest informacja na temat procentowego udziału kierowcy w opłacie za szkodę. Przykładowo, jeśli okaże się że wycena naprawy wynosi około 10000 złotych, a posiadacz pojazdu musi dopłacić 7% z własnej kieszeni, to na rękę od ubezpieczyciela otrzymuję różnicę tej kwoty, czyli 9300 zł.

Na cenę tego ubezpieczenia wpływa także rodzaj części użytych przy naprawie. Logicznym jest, że w przypadku wymiany na części oryginalne cena polisy znacznie wzrasta. Jeśli kierowca nie ma z tym problemu, może skorzystać z wysokiej jakości zamienników i tym samym nieco obniżyć koszty ubezpieczenia.

Kolejna kwestia dotyczy samej naprawy. W umowie może widnieć zapis o tak zwanej naprawie bezgotówkowej, co w praktyce oznacza, że kierowca nie dostanie od ubezpieczyciela pieniędzy. W zamian za to firma przekaże mu adres warsztatu, który zajmie się wymianą wszystkich niezbędnych elementów. Druga opcja to kosztorys. W tej sytuacji posiadacz pojazdu musi umówić się z rzeczoznawcą, który wyceni szkody. Na tej podstawie kierowca będzie mógł uzyskać odszkodowanie.

Kupując ubezpieczenie OC, warto zdecydować się na pakiet OC/AC. Znacznie poszerza ono zakres ochrony i w pewnych sytuacjach może okazać się bardzo trafioną inwestycją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here