Po co stosuje się gruntowe kotwy
Są to stosunkowo młode urządzenia, które mają wiele wszechstronnych zastosować w obrębie budownictwa. Ogólnie można je zdefiniować jako elementy pozwalające na stabilne zakotwienie przeróżnych konstrukcji. Jednak do jakich konkretnych celów są stosowane kotwy gruntowe? Z powodzeniem stosuje się podczas umacniania różnego rodzaju osuwisk, skarp, rurociągów, słupów przemysłowych, zboczy, brzegów portowych i na samym końcu również całych obiektów budowlanych. Mogą być montowane jako trwałe bądź też tymczasowe, choć w tym wypadku sposób ich montażu nie ulega zmianie. Podczas ich montażu należy pamiętać o zasadach w jakich muszą zostać zamontowane, jedynie w takim wypadku będą mogły spełnić swoją role w 100%.
Ważne a nawet najważniejsze w tym wypadku jest przeprowadzenie szczegółowych badań geotechnicznych w miejscu w którym będą montowane. Bowiem w Polsce znajduje się kilka rodzajów gleb, nie wszystkie z nich są takie łatwe do eksploatacji, dlatego więc trzeba dokładnie wiedzieć co znajduje się głębiej w ziemi. Też może się zdarzyć, że podczas pracy natrafimy na głaz lub inne elementy uniemożliwiające dalsze działania. Lepiej takie rzeczy wiedzieć wcześniej niż zamówimy cały potrzeby sprzęt. Warto nadmienić kilka słów o Polskim prawie budowlanym, które uwzględnia dwa terminy obowiązujące montaż kotew gruntowych. Jako zleceniodawcy musimy się określić czy będą to kotwy tymczasowe czyli maksymalnie do 2 lat użytkowania czy będą to kotwy stało powyżej 2 lat. Zostanie to w odpowiedni sposób odnotowane. Ciekawostką jest, że można przedłużyć okres kotew tymczasowych nawet do 7 lat, jednak muszą one być wyposażone w odpowiednią ochronę antykorozyjną. Dlatego więc gdy przewidujemy taką możliwość w której nasze kotwy będą zmuszone pozostać w glebie przez kolejnych kilka lat, warto dopilnować aby posiadały taką dodatkową ochronę.
Trzy rodzaje jedno wykonanie
W tej dziedzinie wyróżniamy trzy rodzaje kotew gruntowych. Przed przejściem do działania, nie ważne jaką byśmy wybrali potrzebne będzie badanie gruntu.
Pierwszą i chyba najprostszą metodę stanowią kotwy samo-wiercące. Nie wymagają ciężkiego sprzęty, są samowystarczalne. Ich specyficzna technologia zapewnia szybkie i co najważniejsze natychmiastowe wykonanie trzech czynności jedna za drugą, mianowicie chodzi tutaj o wykonanie otworu, dodanie mieszanki cementowej oraz końcową iniekcję. Kolejną metodą są kotwy linowe, wykonuje się je w systemie dwu-przewodowym wraz z dołączeniem rur osłonnych, dzięki temu są chronione przed korozją. W przypadku tej metody po upływie kilkunastu godzin stosuje się iniekcję wtórną dla lepszego efektu. Ostatnią z metod są kotwy prętowe, również jak w przypadku poprzednich metod mogą być montowane jako stałe bądź tymczasowe. Jedyną różnicą jest to, że zamiast metalowej liny do mieszanki cementowej dodawane są stalowe pręty. Są to sprawdzone metody, które zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Mogą spełniać swoją rolę przez bardzo długi czas zapewniając nam tym samym spokojną głowę. Najlepiej jest skorzystać z usług firmy świadczącej te usługi, która posiada spore doświadczenie, możemy zmniejszyć tym samy ryzyko, że coś pójdzie nie tak.