Prosty język programowania dla początkujących

Programowanie jawi się nowicjuszom zazwyczaj jako coś trudnego i skomplikowanego. I w gruncie rzeczy tak jest, ale tylko wtedy, kiedy nie wiemy, jak się uczyć! Aby nie zniechęcić się na nowej ścieżce edukacji, warto wybrać na początek prosty język, który będzie łagodnym wprowadzeniem w mowę komputerów. Oto propozycje dla każdego, kto na poważnie myśli o karierze jako programista.

Nie ma co ukrywać, języki programowania różnią się od ludzkich sposobów komunikacji. Ale z drugiej strony, wcale nie są jakoś szczególnie odległe! Języki programowania dzielą się na języki wysokiego poziomu i języki niskiego poziomu. Od razu należy zaznaczyć, że pojęcia te nie mają nic wspólnego z wartościowaniem języków na lepsze czy gorsze. Pojęcia te odnoszą się do poziomu rozumienia składni i słów kluczowych dla człowieka. Prosty język programowania to więc język wysokiego poziomu, który odznacza się wyższym poziomem abstrakcji niż języki niskiego poziomu. Tym samym, język wysokiego poziomu jest bliższy mowie człowieka, ale dalszy mowie komputera – czyli języka maszynowego.

Po jaki język więc najlepiej sięgnąć na początku przygody z programowaniem? Oczywiście po język bardzo wysokiego poziomu. Należą do nich takie języki, jak Python, Ruby, Perl czy Visual Basic. Python i Ruby są obecnie szczególnie popularne, także wśród pracodawców. Są to jednocześnie najczęściej polecane języki na start.

Ze względu na popularność tych języków, nie brakuje źródeł do ich nauki. Liczne fora, kursy i książki szczegółowo opisują ich specyfikę a także konfrontują początkujących programistów z typowymi jak i bardziej nietypowymi problemami, które muszą samodzielnie rozwiązać. Dużą zaletą jest dostępność interaktywnych materiałów, które pozwalają sprawdzać swoje umiejętności i opanowywać je do perfekcji.

Składnia tych języków jest bardzo przyjazna dla użytkowników. Słowa kluczowe bazują na języku angielskim i są łatwe do zapamiętania. Jako prosty język programowania o łatwej składni, Python daje szereg możliwości. Dodatkową zaletą Pythona jest to, że sprawdza się na wielu polach, inaczej mówiąc ma szerokie zastosowanie, dając użytkownikowi wolność co do obszaru jego działania. Jest przyjazny wielu paradygmatom programowania, od proceduralnego po obiektowe. Dzięki temu jest używany zarówno w data science, machine learning a także w tworzeniu stron internetowych.

Python jest idealnym wyborem dla nieskomplikowanych aplikacji, przy których sprawdza się lepiej niż bardziej skomplikowane języki. Pozwala w takim wypadku niejednokrotnie zaoszczędzić sporo czasu.

Do nauki programowania często zniechęca wyobrażenie na temat tej dziedziny, że wymaga ona dużych umiejętności matematycznych. Tymczasem sama nauka programowania pozwala nadrobić braki w tym zakresie. Pierwsze problemy, z którymi styka się osoba korzystająca z języków wysokiego poziomu nie są skomplikowane i raczej nie mają wiele wspólnego z matematyką. Przyjazna składnia i język pomagają zrozumieć wiele rzeczy, które w szkole stwarzały problem niejednej osobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here