Jeżeli masz dość pracy na etacie, codziennego wstawania o 6 rano, dojazdów do pracy, wiecznie niezadowolonego szefa pomyśl o własnej działalności gospodarczej. Pomyśl co lubisz robić i zacznij to robić. Własna działalność to niezależność, ale i spora odpowiedzialność. Z jednej strony możesz pracować w takich godzinach w jakich chcesz, z drugiej strony musisz nauczyć się systematyczności, aby nie przespać pół dnia. Dużą popularnością wśród osób działających na własny rachunek są sklepy internetowe. Przez internet można sprzedawać praktycznie wszystko. Ubrania, kosmetyki, rękodzieło, elektronikę, artykuły papiernicze, kolekcjonerskie i co tylko chcesz. Najlepiej jednak będzie wybrać taką branżę, na której się znasz. Wówczas łatwiej będzie Ci zadbać i zadowolić klienta.
Jak się zabrać za otwarcie sklepu internetowego?
Na początku należy założyć działalność gospodarczą. Możesz to zrobić w urzędzie miasta lub przez internet. Rejestrując działalność gospodarczą należy podać właściwy kod PKD. Wypełniając urzędowe formularze m.in. CEiDG-1 pewnie będziesz się zastanawiać – sklep internetowy jakie pkd? Na początku należy zastanowić się czym jest tajemnicze PKD. PKD to skrót od Polskiej Klasyfikacji Działalności. Dla sprzedaży przez internet właściwym symbolem będzie PKD 47.91.Z Należy również pamiętać o wyborze właściwej formy opodatkowania. Nie każdy rodzaj działalności może korzystać z preferencyjnych form opodatkowania. Pomocna w tym zakresie będzie wizyta w urzędzie skarbowym. W urzędzie dowiesz się, czy masz obowiązek odprowadzać podatek VAT i posiadać kasę fiskalną. Masz też możliwość prowadzenia tak zwanej działalności nierejestrowanej. Działalność nierejestrowaną możesz prowadzić do momentu, gdy przychód miesięczny z działalności będzie mniejszy niż 50% minimalnego wynagrodzenia. Prowadzenie działalności nierejestrowanej da Ci możliwość skorzystania z licznych preferencji. Nie będziesz musiał płacić składek do ZUS, występować o nadanie numeru NIP i REGON.
Jeżeli już odpowiedziałeś sobie na pytanie sklep internetowy jakie pkd i wybrałeś właściwa formę opodatkowania, możesz pomyśleć nad platformą z której będziesz dokonywać sprzedaży. Do wyboru masz istniejące już serwisy aukcyjne, albo możesz założyć własna witrynę sklepu internetowego. Stronę twojego sklepu możesz zlecić grafikowi lub programiście albo skorzystać z gotowych szablonów, które bez problemu znajdziesz w internecie. Ważne jest aby strona twojego sklepu była prosta w obsłudze i intuicyjna. Uruchamiając sklep internetowy musisz zadbać o regulamin który określi zasady korzystania z twojego sklepu i wybrać odpowiednie form płatności. Przy sprzedaży internetowej, tak jak przy każdym innym kanale dystrybucji należy również zadbać o właściwą reklamę. Bez odpowiedniej reklamy, potencjalni nabywcy będą mieli problem, aby do twojego sklepu trafić. Warto też zainwestować w pozycjonowanie strony. dzięki temu twój sklep będzie widoczny w najpopularniejszych wyszukiwarkach. Sprzedawane towary możesz też reklamować wśród znajomych, korzystając z ogólnodostępnych portali społecznościowych.