Konsolidacja to sprawdzony sposób na obniżenie wysokości miesięcznych rat kredytowych. Wpłaca się niższe kwoty, ale całościowo taka pożyczka może wyjść drożej, ze względu na zmianę oprocentowania. Kiedy zatem opłaca się korzystać z kredytów konsolidacyjnych?
Obniżenie miesięcznych zobowiązań
Osobom zaciągającym pożyczki zawsze zależy na tym, by za podobną usługę zapłacić jak najmniej. Sęk w tym, że najtańsze kredyty na ogół oznaczają wysokie raty. Osoba, która dobrze zarabia, nie będzie miała z tym problemu, ale przy niższych dochodach rata zabierająca znaczącą część miesięcznej pensji jest już poważnym wyzwaniem. Tym większym, gdy rat jest kilka.
Ulgą dla domowego budżetu może być kredyt konsolidacyjny. Łódź to miasto, w którym znajdzie się przynajmniej kilka banków chętnych udzielić takiego wsparcia. Spłacane kredyty scala się w jedno zobowiązanie, z jednolitym oprocentowaniem i tylko jedną ratą do uregulowania. Może wyjść drożej, gdy spojrzy się na ostatecznie oddaną kwotę, ale przynajmniej nie będzie stresu każdego miesiąca, że ledwo udaje się opłacić swoje rachunki. Podsumowując, aby kredyt konsolidacyjny naprawdę się opłacał, należy porównać wszystkie opłaty oraz warunki umowy, by mieć stuprocentową pewność co do tego, że rozwiąże on finansowe problemy.
Jakie kredyty można skonsolidować?
Konsolidacja obejmuje wszystkie kredyty, i co ważne, nie muszą być one zaciągnięte w tej samej instytucji. Opłaca się to osobom, które mają kredyt hipoteczny, gotówkowy, ratalny, kartę kredytową – łącząc je w jedno zobowiązanie odciąża się domowy budżet, co pozwoli lepiej zapanować nad miesięcznymi wydatkami.
Pozostaje pytanie, czy kredyt konsolidacyjny w Łodzi obejmie także pożyczki spoza sektora bankowego. Tutaj może być kłopot, ponieważ banki bardzo niechętnie zajmują się takimi produktami i nawet mając dobrą zdolność kredytową można się spotkać z odmową. Ta zaś na pewno nastąpi, gdy chwilówki są przeterminowane i próbuje się zaciągnąć kredyt aby w końcu je spłacić.
Czy można skonsolidować długi?
Kredyt konsolidacyjny porządkuje finanse, ale w banku dostanie się go tylko pod warunkiem, że historia w BIK nie budzi absolutnie żadnych zastrzeżeń. Zaległości w spłatach, nawet niewielkie, będą powodem do odrzucenia wniosku. Jeśli klient nie jest w stanie dotrzymać harmonogramu spłat, a raty okazują się być dla niego za wysokie, istnieje możliwość renegocjowania warunków umowy, ale to można zrobić tylko w macierzystym banku, który udzielił kredytu.
Nie ma natomiast szans na to, by bank pomógł w spłacie przeterminowanych chwilówek. W takim przypadku należy rozważyć konsolidację chwilówek w firmie pożyczkowej, co wygląda podobnie jak w banku, z tą różnicą, że nie trzeba mieć dobrej zdolności kredytowej. Po kredyt konsolidacyjny w Łodzi trzeba się jednak zgłosić zanim sprawa trafi do sądu, bo kiedy dług przejmie komornik, firma pożyczkowa nie może już w żaden sposób pomóc.