Dobre prowadzenie wydatków oraz oszczędności, jest to klucz do sukcesu w prowadzeniu budżetu domowego. Szukasz sprawdzonej metody, ale nie wiesz jak zacząć? Bez obaw – pomożemy! Dla wielu osób planowanie finansów osobistych jest to naprawdę bardzo ciężka sprawa. Jeszcze gorzej sprawa wygląda z pilnowaniem wydatków. Bardzo często jest tak że brak wiedzy, a także motywacji innych kończy się niepowodzeniem.
Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/jak-planowac-budzet-domowy/
W jaki sposób planować budżet domowy?
Jeżeli jesteś przedsiębiorcą z pewnością znana jest zasada Pareto. Jest to zasada polegająca na tym że większość efektów otrzymujemy z mniejszych podjętych wysiłków. Potocznie zwana jest również zasadą 80/20 i świetnie sprawdza się podczas organizacji pracy czy też zwiększenie produktywności.
W jaki sposób planować budżet domowy? – Zasady
Jedną z najbardziej popularnych metod zarządzania funduszami osobistym jest zasada 50/30/20. Jest ona bardzo prosta. Wymyśliła ją ekonomistka, profesor Elizabeth Warren oraz jej córka Amelia Warren Tyagi.
Podczas używania tej zasady bierzemy pod uwagę swój dochód, czyli od przychodu odejmujemy podatki. Są to pieniądze, które wpływają na nasze konto na przykład w ramach wypłaty.
W tej zasadzie 50% pieniędzy dochodów wydajemy na rzeczy i też sprawy które są dla nas konieczne takie jak jedzenie czynsz lekarz komunikacja do pracy a także szkoła. 30% przeznaczamy na wydatki i uznaniowe czyli te uznawane za szeroko pojętą rozrywkę oraz rekreację lub kupno nowego gadżetu. Ostatnie czyli 20% przeznaczamy na oszczędności czy spłatę długu.
W jaki sposób planować budżet domowy? – Zasada 80/20
Metoda 50/30/20 jest bardzo skuteczna, chociaż dla niektórych osób może wydawać się lekko kłopotliwa. W tym wypadku możemy skorzystać z zasady 80/20.
Zasada ta jest niezwykle banalna. 80% dostępnych pieniędzy przeznaczamy na to, co jest nam potrzebne, a 20% odkładamy w ramach oszczędności.
Jeżeli taki pomysł sprawia wrażenie dobrego, warto jest zastosować kilka zasad takich jak:
• Ustawienie stałych przelewów, z 20% wypłaty przeznaczone z głównego konta na konto oszczędnościowe
• Inwestowanie oszczędności w papiery wartościowe
• Oszczędzanie z myślą o emeryturze
Możemy pójść też o krok dalej i zaoszczędzić nawet 60% naszych dochodów. Bez względu na to jakiej metody użyjemy Postaramy się sensownie gospodarować naszymi funduszami przeznaczonymi na wydatki. Wstrzymajmy się od kupna niepotrzebnych rzeczy, nawet jeśli oszczędzamy, starajmy się tych pieniędzy nie wydawać.
Zobacz też: http://www.edukacjainformacyjna.pl/najwazniejsze-prawa-marketingu-w-praktyce/